ХТО ТАКІ ПЛАСТУНИ?

Нещодавно ми запропонували відповісти на це питання учням однієї із шкіл Івано-Франківська. На їхню думку, пластуни — це звичайні люди, які мають «життєрадісні очі, червоні щічки та вуха як вуха», а їхньою найбільшою мрією є «зійти на Еверест» та «щоб Україна була могутньою державою». Перших троє пластунів побували на Евересті ще у 1999 році.

Збудувати могутню державу? Тисячі пластунів у всьому світі роблять для цього чимало, і Ви можете їм в цьому допомогти, адже могутність держави визначається передовсім її молодим поколінням, нашими дітьми.

ПЛАСТУНИ — ЦЕ КОЛИШНІ ПІОНЕРИ?

Плаcт — Український Скаутинґ — заснований у 1911 році Іваном Чмолою (студент Львівської Політехніки, пізніше — сотник УСС), Петром Франком (син Івана Франка, вчений-хімік) та Олександром Тисовським (викладач біології Академічної гімназії у Львові). Датою створення організації вважається 12 квітня 1912 року — день складення першої Пластової Присяги.

У той час в царській Росії існувала організація російських скаутів. В 1922 році Надія Крупська, дружина вождя російських комуністів Леніна, ініціювала створення за моделлю світового скаутінґу організації «піонерів». Фактично, це була ідеологічна структура при ЦК ВКП(б), завданням якої було виховання молодого покоління в дусі вірності партії, ненависті до «класових ворогів». Після її утворення скаутську організацію було ліквідовано, а тисячі скаутмайстрів знищено.

Це не єдиний такий приклад. Нацистський «гітлерюґенд» — ще одна із спроб використання скаутської методи в інтересах політичної партії. Пласт — неполітична та позаконфесійна організація. Основу пластової ідеології, за зразком скаутської, складають вірність Богові й Україні, допомога іншим, життя в природі, самовиховання, дотримання Закону. Мета Пласту — виховання доброго громадянина, провідника суспільства в усіх сферах життя. Недарма тепер серед пластунів є Владика Любомир Гузар, історик Орест Субтельний та інші.

ПЛАСТ — ЦЕ ВІЙСЬКОВА ОРГАНІЗАЦІЯ?

У 20-их роках сокальські пластуни вибралися на прогулянку по Волині. В одному із сіл їх зустріла дотепна жінка і запитала: «А що то за військо в таких коротких штанах? То вас вже не вистачило на довші?» Хлопці відповіли: «Ми — українське військо. Мандруємо світом, переправляємося через ріки та моря, тому носимо короткі штани, — щоб не замочити».

Слово «пластун» — це відповідник англійського «скаут» (в перекладі — «розвідник»); вона походить від назви кубанських козаків-розвідників.

Пласт має дещо спільного з військом. Використання впоряду (спеціальних команд) допомагає втримувати лад під час мандрівок, святкувань, таборів та інших акцій. Однострій та відзнаки свідчать про осяги пластуна, відбуті ним табори, обов’язки в організації; за одностроєм пластуни впізнають скаутів інших країн.

ПЛАСТУНИ — ЦЕ ТЕ САМЕ, ЩО СКАУТИ?

Скаутинґ, створений на межі ХІХ-ХХ століть як унікальна виховна система, має своїм завданням виховувати молодь на добрих громадян і щасливих людей, навчити жити в демократичному суспільстві, дотримуючись загальнолюдських та християнських принципів вірності Богові і Батьківщині, допомоги іншим тощо. Перш за все він сприяє формуванню особистості, дає нагоду розвивати таланти, пізнавати себе.

Український Скаутинґ (Пласт) був створений як національний варіант англійського скаутінгу, що на той час швидко поширювався у світі. При цьому було використано досвід світового скаутингу та національні традиції українського народу

ДЕ ЩЕ Є ПЛАСТ?

Пласт поширений у всіх державах, де компактно живуть українці. Окрім України найчисленніші організації є в Австралії, Великобританії, Аргентині, Канаді, Німеччині, Польщі, Словаччині, США. Є окремі пластові групи та пластуни-самітники у Бразилії, Латвії, Франції, Казахстані.

ЧИ ВИ ЯКОСЬ СПІЛКУЄТЕСЬ ІЗ СКАУТАМИ В ІНШИХ КРАЇНАХ?

Скаутський рух нараховує понад 25 мільйонів скаутів у близько 170 національних скаутських організаціях.

З часу відродження в Україні у 1989 році офіційна делегація Пласту двічі брала участь у Всесвітньому Скаутському Джемборі — зустрічі скаутів всього світу (1995 р. — Голландія, 1999 р. — Чилі). Наступна така Зустріч відбулася у 2003 році у Таїланді. Пластуни є постійними учасниками Джемборі в Європі, з’їздів польських гарцерів. радіоджемборі, інтернет-джемборі, маючи нагоду для спілкування із скаутами Голландії, Італії, Англії, Македонії та безлічі інших країн. Тільки в 1995-97 рр. члени Українського Пласту проходили стажування на таборах в Бельгії та Канаді, були учасниками семінарів скаутів Канади, Франції, Білорусі, Норвегії, Іспанії, Марокко.

Про Український Пласт писали у скаутських виданнях різних країн, в т.ч. Південної Африки, вістях з Тихоокеанського скаутського регіону. Можливість спілкуватись із скаутами в інших країнах дає Інтернет.

ЧИ ДО ПЛАСТУ МОЖЕ ПРИЙТИ КОЖНА ДИТИНА?

Так, якщо виховна мета та ідейні засади Пласту відповідають засадам виховання в сім’ї.

ЯК ЗАПИСАТИ ДИТИНУ ДО ПЛАСТУ?

Спочатку Вам необхідно детальніше довідатися про виховну мету та ідейні основи Пласту. Адже протягом року діти перебувають у пластовому оточенні переважно 1,5 години на тиждень, тож без Вашої допомоги та розуміння осягнути бажану мету буде неможливо.

Сконтактуйтеся з проводом місцевого пластового осередку та заповніть електронну форму про вступ Вашої дитини до організації. Якщо в осередку формується група віку Вашої дитини чи є можливість долучити її до вже існуючої, вам дадуть координати виховника або познайомлять з ним особисто.

Якщо такої можливості нема, вам доведеться зачекати. Переважно так трапляється через брак виховників, або ж Ви зголосилися посеред року. Щоб цього уникнути і дати дитині нагоду пластувати на рівні з однолітками, зголошуйтесь перед початком пластового року, у серпні-вересні.

Якщо ж у Вашому місті чи селі нема пластового осередку — створіть його разом з Вашими знайомими для своїх дітей.

Детальніше про вступ до пласту читайте на сторінці – Приєднатися

ЗВІДКИ ВИ ЗНАЄТЕ, ЩО З НИМИ (ДІТЬМИ) РОБИТИ?

Кожен пластовий провідник добре розуміє, що Пласт є організацією, яка не тільки раціонально заповнює дозвілля своїх членів, а й ставить до них певні вимоги. Ці вимоги визначає пластова ідеологія: пластун повинен працювати над собою, над своїми знаннями і характером, щоб досягти певного ідеалу.

Щоб стати виховником чи виховницею у Пласті, потрібно здобути певну кваліфікацію. Для цього не обов’язково бути за фахом педагогом чи психологом! В організації діє 5-рівнева система підготовки виховників. Однак кваліфікація пластвого виховника полягає не стільки у переході вишколів, написанні методичних праць, як, передовсім, у добрій праці та співпраці із своїми вихованцями, іншими виховниками, батьками, розумінні потреби своєї праці та праці Пласту взагалі, власних можливостей і потреби «ставати кращими»… Можна багато перераховувати, Але все зводиться до одного – виховник, як ніхто інший, має найбільше потреб та можливостей для самовиховання!

«Праця над собою» відбувається в процесі завдань, які допомагають це здійснити на практиці. Протягом всього пластування дитина пізнає себе і навколишній світ, отримує різні вміння, виробляє в собі позитивні навички (наприклад: робити добрі вчинки, виконувати певні обов’язки), гартує характер (виробляє розуміння потреби дотримуватися правил у грі, підкорятися іншим тощо). У цьому їй допомагають спеціально розроблені виховні програми: проби, вмілості, а для наймолодших ще й історичні ігри.

СКІЛЬКИ ВСЕ ЦЕ КОШТУЄ?

Після складення Заяви Вступу в новацтві (через 6-9 занять) Ваша дитина починає сплачувати членські внески. Про розмір щомісячних членських внесків Вам скажуть при написанні заяви. Внески можуть сплачуватись щомісячно або щоквартально (відповідно до рішення проводу місцевого пластового осередку).

Одночасно Вас чекатимуть витрати на однострій та відзнаки (це можна придбати у пластовій крамничці), на дорогу до домівки (місця проведення занять), ручку, записник, виряд для малювання чи майстрування.

Влітку силами виховників осередку або округи проводиться двотижневий виховний табір. Його повна вартість для однієї дитини відповідає вартості 4-6-денного перебування в традиційному оздоровчому таборі. Переважно організатори табору полагоджують також справи доїзду до і з табору. Сприяють здешевленню табору благодійні спонсорські внески, про які дбають організатори і батьки учасників. Ваша підтримка в цій справі буде дуже доречною. Такі внески можуть допомогти відбути табір дитині, батьки якої не в змозі покрити повністю вартість її перебування в таборі.

Табори для юнацтва, як правило, дешевші, бо не потребують передовсім стаціонарних спальних приміщень. Проте, в такому разі Вам знадобляться намет, спимішок тощо.

Ваша особиста участь у таборі в якості інструктора або кухаря можлива і не потребує додаткових фінансових витрат. Важливі ваші кваліфікація та бажання працювати для всіх дітей таборі, без поділу на «своїх» та «чужих», готовність разом з усіма підпорядковуватися існуючим таборовим приписам (правилами).

ДЕ БУДЕ ТАБІР?

Місця проведення пластових таборів не завжди є сталими. Виняток становлять вишкільні табори, які організуються для спеціалізаційного навчання, табори із всеукраїнським статусом і табори осередків, що мають власні таборові оселі чи землі.

Якщо табір організовують спільно декілька осередків, можливо, Ваша дитина помандрує до сусіднього району чи області. Це вплине хіба що на можливість відвідин табору. Табори для новацтва проводяться в стаціонарних приміщеннях, для юнацтва — в шатрах.

Всеукраїнські та спеціалізовані табори дають можливість для індивідуальних зголошень. До них належать такі, як «Золота Булава», летунський, морський, мистецький та інші. Звичайно, це стосується вже старшого юнацтва.

Може трапитися нагода поїхати на пластовий табір до іншої країни. Це можливо, якщо Ви покриєте витрати на доїзд. Інколи ці витрати беруть на себе пластуни країни, де проходитиме табір. Пам’ятайте, що пластова постава Вашої дитини (поведінка, особисті осяги тощо) матиме при цьому велике значення.

ЩО ДІТИ РОБИТИМУТЬ В ТАБОРІ?

Програми таборів опрацьовуються відповідно до загальної ідеї табору. Для прикладу: новацтво у таборі «Країна сонячних зайчиків» допомагатиме казковим героям поборювати сили темряви, а «захисники рідного вогнища» «помандрують» у минуле України; провідники юнацького табору «Легіон» використовують у програмі традиції Українського Січового Стрілецтва…

Таких прикладів можна наводити багато, адже кожен табір має щось своє, відмінне від інших, з притаманним тільки йому «чаром пластування». Все це таборовики переживають, здобуваючи знання та вміння через різноманітні мистецькі, спортивні, природничі, історичні вмілості.

Учасники табору перебувають під постійною медичною опікою; це поряд з тим, що на один рій або гурток є 1 -2 постійних виховники. Одночасно, табір вчить самообслуговуванню, зарадності, витривалості. Прогулянки та мандрівки допомагають виробляти впевненість у своїх силах. Вогники та ватри дають новацтву нагоду зустрітися з казкою, а в юнацтва плекають відчуття романтики. І це — далеко не все.

Сподіваюсь, Ви знайдете можливість і час побувати на пластовому таборі (тільки заздалегідь поцікавтесь про «батьківський день», щоб не перешкоджати заняттям). Тоді Ви самі дізнаєтесь і відчуєте, що таке пластовий табір.

НАВІЩО ПЛАСТ ВАМ?

Для нас — це можливість навчатися, мати друзів в Україні і світі, бути корисними, повсякчас бачити результати своєї праці. Маємо нагоду для професійного зросту, фізичного гарту. Наприклад, успішне проходження вишколу провідників морського пластування передбачає отримання сертифікату державного зразка, мандрівного табору — туристської категорії. У Пласті ми маємо цікаве і добре товариство.

Пласт — світ, в якому живуть наші родини, який захищає нас від негативних впливів сучасного суспільства; світ, в якому «ми дихаємо повітрям височини і теплом далекого сонця».

Ірина Вільце у автобіографічному «Через місток пам’яті…» згадує один епізод із своїм сином:
Мама розповідала йому різні казки, коли раптом хлопчик перебив її: – А ти це все вигадала чи вичитала з книжок? У переконанні, що роблю йому приємність, відповіла: – Аякже ж, мама все це придумала! Дитина з розпачу аж заплакала: – І чого ти сказала, що ти видумала? Я так хотів, щоб то була правда…

Ідеали, які ми намагаємося плекати в нашому оточенні і «нести у життя», є мрією не одного покоління, суспільства, держави. Вони є мрією кожного, хто вважає себе пластуном. В ми хочемо, щоб це була правда!

КОЛИ МОЖНА ДАТИ ДО ПЛАСТУ НАШОГО МЕНШОГО?

До Пласту можна належати від 6-річного віку до кінця життя. Якщо дитина приходить у віці 6-7 років, це дає їй кращі можливості для особистого росту в організації та змогу пройти всі етапи пластового життя.

За віком пластуни належать до таких груп, які ми назвали Уладами:

Улад Пластових Пташат (УПП) — 3-6 років;
Улад Пластунів Новаків та Пластунок Новачок (УПН) — 6-11 років;
Улад Пластунів Юнаків та Пластунок Юначок (УПЮ) — 11-18 років;
Улад Старших Пластунів і Пласгунок (УСП) — 18-35 років;
Улад Пластунів Сеньйорів (УПС) – понад 35 років.
Можна порівняти чотири пластові Улади з чотирма порами року: «Знаєте, як говорить наш народ, а народ – то розумний чоловік: що посієш, те й пожнеш. А «сівба» починається дуже рано… Хто змарнує весну, яке він має право сподіватися на добрий урожай у свої шістдесят років? Звідки б могло уродити не посіяне поле?» (І.Вільде)

Close
Go top