Франц Борис (16 липня 1896-28 лютого 1943) – відомий усус народився у м. Станиславів. Сім’я була досить заможною, володіла власною кузнею. Хлопець закінчив Станиславівську українську гімназію.
Є припущення, що Франц Борис став пластуном під час навчання в українській гімназії, якраз тоді, коли Пласт на Станиславівщині розпочав свою діяльність, тобто в 1912-1914 рр. Проте багато його однокласників точно належали до Пласту і фігурують у спогадах тодішніх пластунів [дослідник історії пластового руху ст. пл. Тарас Зень, ЧоК].
В 1914 р., з початком Першої світової війни, його призвали в ряди австрійської армії. В лавах УСС, окрім Франца, служив і його батько та брат Йосиф.
Потрапив у російський полон. В 1917 р. в Наддніпрянській Україні розпочалася національно-визвольна революція. Саме тоді з керівництва усусів – Андрія Мельника, Романа Сушка та ін. – із військовополонених галичан створили Галицько-Буковинський курінь Січових Стрільців. Січовики проголошують повну підтримку Українській Центральній Раді. З 1 березня 1918 р. Франц Борис – командир кінної розвідки 4-го (1-го) полку Січових Стрільців, а з середини грудня 1918 р. – командир кінного дивізіону Січових Стрільців 1-ї Січової дивізії військ Директорії.
Після поразки української революції мігрував до Чехословаччини, а звідти повернувся до Станіслава. Згодом одружився і проживав у с. Волосів (тепер Надвірнянський р-н), активно займався культурно-громадською діяльністю не тільки у Волосові, а й за межами села.
В 20-х рр. належав до Окружної Пластової Ради 4 Дністровського округу, головував якою впродовж 1921-1927 pp. проф. Осип Левицький. Псевдо «Читаренко» [Тарас Зень].
Під час Другої світової війни проживає у селі Потурин на Холмщині, в якому Борис був війтом. Загинув від рук польських шовіністів Армії Крайової.
На даний час, київські пластуни збирають кошти на меморіальний барельєф Івану Чмолі та оборонцям станції Боярка, що на Київщині. Іван Чмола (1892-1941), до речі, уродженець Івано-Франківщини (тепер смт Солотвин Богородчанського р-ну Івано-Франківської обл.).
Всі, хто бажає долучитися коштами для барельєфу Івану Чмолі та оборонцям станції Боярка можна жертвувати на картку Приватбанк:
5169 3600 0399 8386 Андрій Лузан.
Авторка Віта Дідик