З 17 по 27 липня 2019 р. Божого на оселі «Чота Крилатих» в с. Луквиця Богородчанського р-ну Івано-Франківської обл. відбувався вперше екологічний новацький табір Пласт Івано-Франківська. Організували його новацькі виховниці гнізда ч. 56 «Рута-м’ята». Учасницями екологічного табору під назвою «Зберегти 360°» були не тільки новачки станиці Івано-Франківськ, але й  пластунки із станиці Стрий, а також з німецького та польського Пласту.

Організатори табору намагалися сформувати у дітей екологічну свідомість – відповідальність за збереження довкілля та виховати в них певні екологічні звички.

В основу таборової легенди була покладена книга-бестселер американської журналістки Елізабет Колберт «Шосте вимирання: неприродна історія»: журналістка Надія Земна працює в журналі «Зберегти 360°», для якого готує масштабні статті на тему кліматичних змін. За свої критичні статті Н.З. була відзначена багатьма нагородами. Н.З. у своїх статтях, спираючись на експертів, аналізує про наслідки нашого бездумного користування планетою. Вона – досвідчена і майстерна репортерка простими словами розповідає про складні речі, від яких залежить життя на Землі і, зрештою, людської цивілізації загалом. Під час роботи над статтями до журналу «Зберегти 360°» Н.З. побувала майже на всіх континентах, відвідала наукові бази в Антарктиці та Африці, спілкувалася з сотнями людей.

На жаль чи, можливо, на щастя, першого таборового дня під час теренової гри знайомства із територією табору новачки знайшли голуба, який застряг лапкою у дроті. Голуба врятували. Роздруковані фото наслідків впливу людини на природу в таборі та приклад-випадок підкреслили важливість вибраної таборової тематики. І як після цього не вірити у знаки¿!

Протягом табору репортерка Н.З. зустрілася з експертами із різних галузей: палеонтологом, гідрологом і герпетологом, зоологом, ботаніком, референтом з питань екології УГКЦ, енергетиком, екологом.

День палентології: новачки виготовляли «закам’янілі» медальйони, малювали воскових динозаврів, переглядали художній фільм «Ніч в музеї».

В день «вода» пластунки виявили в Карпатах свідчення існування мільйони років тому океану. Також навчилися фільтрувати воду в природних умовах. Дізналися, що жаби – амфібії, які пережили динозаврів, найбільш вразливий клас у світі по швидкості вимирання. Ввечері на вогнику новачки зрозуміли чому потрібно берегти воду, слухаючи екоказку «Блакитний скарб».

В день «тварини» пластунки дізналася про африканських тварин, які під загрозою зникнення та причини їх вимирання. Новачки шили слоників, переглядали мультфільм «Веселі ніжки», в якому піднята проблема втручання людини у природу.

“Квітами краще милуватися в саду, а не тоді, коли вони в’януть у вазі”, – дізналися новачки в день «рослини» про захист червонокнижних першоцвітів, про охорону рослин в лісі. Дівчата навчилися садити рослинки і правильно збирати лікарські. Вечері відбулися постановки театру-тіней «Конвалія» Лесі Українки.

Духовні екологічні науки пластунам провів референт бюро екології УГКЦ Стрийської єпархії отець Олег Кобель, який має величезний досвід проведення схожих таборів. Отець подарував організаторам книжку-екоказку «Врятований ліс», яку написав для дітей. Під час табору новачки готували також виставу «Їжачок-рятівничок», який врятував від пожежі лісових мешканців, що трапилася через підпал трави людьми також авторства отця Олега.

Пластуни дізналася про альтернативні джерела енергії: сонця, вітру і води. Дуже пізнавальною була екскурсія на сонячну електростанцію поблизу села Луквиця. Новачки також майстрували паперових вітрячків.

Що зменшує кількість сміття в нашому житті? Дуже просто – секрет трьох “П”: повторне використання речей знову, помірність – викидати менше, переробка – виготовлення нових предметів із відсортованого. Новачки прикрашали екосумки, шили іграшку сову зі старої шкарпетки, слухали казку про песика Арчі, який прибирав пластик на пляжі та виловлював його у морі.

Пластуни також їздили досліджувати феномен прикарпатського села Старуня, де знаходиться пам’ятка природи національного значення: діючий вулкан, копанка озокериту, де 100 років тому знайшли тварин льодовикового періоду та інші хімічні елементи – 1\3 таблиця Менделеєєва. Мандрівники бачили справжнісінький зуб мамонта в шкільному музеї. Також відвідали музей св. блаженного Симеона Лукача, який був уродженцем села.

Звісно, без підбирання, прибирання і сортування  сміття не обійшлося, як у селі Луквиця, так і на терені табору «Чота Крилатих».

Щоб розкрити екологічну тему всебічно Надія Земна повинна була бути незалежною і критичною журналісткою. Як справжня професіоналка вона дослідила минуле, щоб побачити небезпеку сьогодення. Безперечно, люди змінюють світ. Вони штовхають інші види до вимирання. Людство пиляє гілку, на якій сидить. Н.З. хотіла показати небезпеку, щоб люди “змінили курс” заради її уникнення.

Close
Go top